Lørdag 2. desember er det klart for andre løp i sesongens Vinterkarusellen Grimstadvatnet Rundt.

Postet av Hareid Idrettslag den 30. Nov 2023

For fire uker siden fikk 41 løpere en flott opplevelse med Hareidlandet badet i høstsol. Nå til helgen er det nok langt mer vinterlige utsikter – i skrivende stund (onsdag kveld) melder værvarslingen temperaturer rundt null grader, noe som nok tilsier at det kan bli glatt i deler av løypa. Kvitholvegen er i skrivende stund ikke strødd, men vi håper det kan ordne seg før helgen; kommunen er spurt pent om de ikke vil strø innover der av hensyn til alle mosjonsløperne som bruker traseen – så får vi se!

Apropos trasé – de som er innom Hareid Stadion av og til, vil ha lagt merke til at de første (og siste, for den saks skyld!) hundre metrene av traseen er gravd opp i øyeblikket. Dette blir ikke fikset til helgen, men vi har målt og kontrollmålt en løype på baksiden av Basishallen som skal være nær sagt på meteren like lang som den ordinære traseen. Denne er merket med merkespray; vi vil også ha ekstra løypevakter ute for å sørge for at alle kommer vel frem.

(I praksis – startstrek dreies 90 grader mot høyre; løperne løper mellom Basishall og Rulleskøytebanen, tar til venstre der denne veien munner ut i veien over Pålhaugen, følger denne opp til krysset der man vanligvis tar ned til undergangen under fylkesvegen. Derfra følges ordinær trasé til man kommer opp igjen til Pålhaugen – hvorpå man løper inn til mål samme vei som man løp ut fra start.

I vedlagte bilde viser blå strek ordinær løype, gul linje ‘omkjøringen’. Den kreative leser vil enkelt forestille seg Basishallen i jordet midt på bildet.

Registrering fra 1315 eller så av; løpsstart 1400.  Startavgift kr. 100 for seniorer, 50kr for juniorer – i tillegg kommer lisens om dette er ditt første løp i Vinterkarusellen. Vi tar kontanter om vi må, men foretrekker Vipps. 

Vel møtt!




Vi har ikke glemt av høstens vakreste eventyr!

Postet av Hareid Idrettslag den 16. Okt 2023

Lørdag 21. oktober klokken 1400 går et av regionens – for ikke å si landets – mest tradisjonsrike mosjonsløp av stabelen for 44. gang; Hareid IL inviterer alle løpsinteresserte til en Snipsøyrdal som med litt flaks ligger badet i vakker høstsol.

Registrering foregår ved Hareid ILs klubbhus fra klokken 1230 av; 1345 stenger registreringen, og løpsstart er som tidligere år på Bigset – der Nessetvegen tar av fra hovedveien opp Hareidsdalen. Traseen går så rundt Snipsøyrvatnet og ender 12190 kontrollmålte meter senere like ved hovedveien på Røysetsiden av vannet.

Utøverne må selv sørge for å komme seg tur/retur mellom klubbhus og løpet – det er en avstand på ca. 3km hver vei, det være seg om man tar det som oppvarming/nedjogg eller benytter bil; det er parkeringsplasser både ved Bigset bedehus og Bigset kulturoase (også kjent som gamleskolen på Bigset) samt ved Bigset skule, alle tre i umiddelbar nærhet av startområdet.

Startavgift er 150kr for seniorer (f. 31.12.2003 eller tidligere), 100kr for juniorer (født 01.01.2004 eller senere). I tillegg kommer engangslisens for løp utenfor bane på kr. 30 (senior) eller 20 (junior) – dette dekker forsikring under løpet mm. Vi oppfordrer til bruk av Vipps, men tar selvsagt også imot kontanter.

Etter vel avviklet løp, vil det bli enkel servering (Igjen: fortrinnsvis Vipps) på Hareid ILs klubbhus, samt premieutdeling samme sted.

Garderober vil være tilgjengelige i klubbhuset både før og etter løpet.

For Hareid IL/Friidrettsgruppa – Odd Erling N. Eriksen – odderi+friidrett@gmail.com




Lerøyleikane

Postet av Hareid Idrettslag den 8. Sep 2023

Forrige helg gjekk Lerøyleikane av stabelen i Trondheim der 143 ungdommar frå Troms og Finnmark, Nordland, Nord-Trøndelag, Sør-Trøndelag og Møre og Romsdal deltok.

Frå Hareid var fem stykker plukka ut av kretsen til å bli med opp til Trondheim:

-Synne Selvåg Larsen

-Tiril Grimstad Kirkebø

-Erle Grimstad Kirkebø

-Emilie Brune Slettebakk

-Gudmund Gryt Grimstad

Stemnet gav fleire gode plasseringar i tillegg til nye personlege rekordar:

  • Synne Selvåg Larsen (J14) kom på fyrsteplass på 200m med 26,78
  • Tiril Grimstad Kirkebø (J13) persa og kom på fyrsteplass i spyd med 25,13m
  • Tiril Grimstad Kirkebø (J13) persa også i slegge med 24,48m

Men, stemnets kanskje viktigaste sigar gjekk Hareidsjenta Emilie Brune Slettebakk av med: ho vart nemleg Årets Gladlaks, ein pris som vert gitt til ein deltaker frå kvar region som gjer ein heilt makelaus innsats som gledesspreiar på laget sitt.

Lerøyleikane handlar mye om å møte andre friidrettsglade ungdomar frå resten av landet, samstundes som dei får konkurrert i øvelsar som dei er godt kjente med og får prøve seg på nye og utfordrande øvingar, som til dømes stavsprang og tresteg.

Det å skulle samarbeide som eit regionalt lag mot dei andre regionane, gjer at ungdomane, som vanlegvis konkurrerer mot kvarandre på lokale stemner, vert lagspelarar og heiagjeng.

Hareid deltok også med fem ungdomsleiarar, Borghild Oline Holstad, Peter Pilskog Bittochi, Malin Husøy Flø og Anna Kostaris, som alle var med på å gjere Lerøyleikane til ein trygg og god oppleving for alle fyrstereis-jenter og gutar.

Møre og Romsdal kom på tredjeplass.




Hadarleikane – ein kjekk og viktig møteplass

Postet av Hareid Idrettslag den 28. Aug 2023

Søndag 20. august gjekk Hadarleikane av stabelen i strålande solskin på Hareid stadion.

106 born og unge frå 6 år og oppover bidro til over 300 startar på dei ulike løps- og tekniske øvelsane som stod på programmet. 

Som siste friidrettsstemne før skulane startar opp igjen etter ferien, har Hadarleikane allereie i sitt 2. år blitt ein kjekk og viktig møteplass for store og små på jakt etter idrettsglede og solgaranti.

For dét vart det masse av på årets leikar: fleire personlege rekordar vart knust, og mellom Anna satt Hareidjentene Anna Maria Kostaris, Anna Pilskog Bitocchi, Malene Nesset og Borghild Holstad ny klubbrekord på 1000m stafett.

Det gror godt i friidrettsrekkene, og mange rekruttar var med på livets fyrste friidrettsstemne. Med glitrande gullmedaljar om halsen smilte dei om kapp med sola. 

Det var over 60 frivillige i full aktivitet med alt frå kiosksal til dommarjobbar. 

Nytt frå i år var også forbedra hoppegroper, der all sanda var blitt bytta ut med ei mjukare og betre sand. I tillegg var sleggeburet reparert og løpetartanen i topp stand etter ei god overhaling i fjor haust.

Vi gler oss allereie til neste års Hadarleikar! For det er få ting som er kjekkare enn born og unge som får oppleve mestring og idrettsglede her på Hareid.

Ref. Hareid IL Friidrett

(Sjekk fleire bilete på Hareid IL sin Facebook-profil)